Historia

ALPIN SPORT TATRZAŃSKI BIEG POD GÓRĘ

Organizatorami biegu od samego początku są:

Alpin Sport Zakopane - sieć sklepów górskich

TOPR - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Ideą zawodów jest promocja biegów górskich w Polsce.


Pierwsza edycja zawodów odbyła sie w 2008r.

i tak wtedy pisano....

4 października w Tatrach odbyły się zawody ALPIN SPORT TATRZAŃSKI BIEG POD GÓRĘ. Mimo niesprzyjającej aury, na starcie stanęło 130 zawodników z całej Polski, a także czołowi zawodnicy ze Słowacji.

Trasa biegu wiodła z Ronda Kuźnickiego przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch i liczyła ponad 1000 m różnicy wzniesień. 

Powyżej górnej granicy lasu aż na sam szczyt Kasprowego zawodnicy biegli  po śniegu i w prawdziwych zimowych okolicznościach - ciągły i intensywny opad śniegu i silny wiatr, jednak mimo to atmosfera na trasie, a zwłaszcza na mecie była gorąca.

Najlepszy zawodnik - Daniel Wosik z UMSK Ostrowia pokonał cały dystans w 53 minuty, najszybsza seniorka - Martina Merkova ze Słowacji była jedynie o niecałe 10 min. wolniejsza. Świetny wynik osiągnął młody zawodnik TKN Tatra Team z Zakopanego - Andrzej Bargiel, przybiegając z czasem 57min, jako pierwszy junior i piąty w klasyfikacji generalnej. 

Organizatorzy - Alpin Sport Zakopane, TOPR serdecznie dziękują sponsorom głównym: firmie CHEVROLET, MOUNTAIN HARDWEAR a także POLSKIM KOLEJOM LINOWYM i sponsorom wspierającym: Osprey, LOWA, Marmot, Kama, Summit, Kohla, AA Cosmetisc, ODLO, CRAFT, ENERVIT, Hi Mountain, The North Face, Gore-tex, MONTANTA, Pieps i Biuro Promocji ZAKOPANE.

Patroni medialni: Magazyn górski GÓRY, RMF-FM, WP Wirtualna Polska, TVP Kraków


Wyniki w kategorii
OPEN - ALPIN SPORT TATRZAŃSKI BIEG POD GÓRĘ 2008r:
 

mężczyźni:

I miejsce w klasyfikacji generalnej w grupie mężczyzn zajął:

Daniel Wosik z Ostrowii czasem .53:32,2

II miejsce w klasyfikacji generalnej w grupie mężczyzn zajął:

Dariusz Żak z Krakowa z czasem .54:38,7

III miejsce w klasyfikacji generalnej w grupie mężczyzn zajął:

Tomasz Brzeski z Rytraz czasem .56:39,1
 

kobiety:

I miejsce w klasyfikacji generalnej w grupie kobiet zajęła:

Martina Merkova ze Słowacji z czasem 1.02:09,8

II miejsce w klasyfikacji generalnej w grupie kobiet zajęła:

Izabela Zatorska z Krosna z czasem 1.03:13,5

III miejsce w klasyfikacji generalnej w grupie kobiet zajęła

Ewa Dederko ze Złotego Potoku z czasem 1.06:44,8
 

W kategorii Juniorów zwyciężył Andrzej Bargiel z TKN Tatra Team, wśród Juniorek najlepsza była Katarzyna Buczyńska z TKN Tatra Team Zakopane.

W tej kategorii drugie miejsce wywalczyła Anna Tybor, a trzecia była Karolina Riemen.
W kategorii Nestorów walka była niezwykle zacięta bowiem różnice czasowe były bardzo niewielkie. Pierwsze miejsce zajął Jerzy Warszawski z Zielonej Góry, drugi był Słowak Jan Jurina a trzecie miejsce z różnicą zaledwie 30 sekund zajął Maciej Mojżyszek.
W kategorii ratowników górskich zwyciężył Jakub Przystaś z GOPR/Sądecki KTJ, drugi był Jacek Żebracki z Podhalańskiej grupy GOPR, a brązowy medal zdobył Jakub Brzosko z TOPR.

W zawodach udział wzięli liczni zawodnicy z kraju oraz Słowacji, wystartowała także egzotyczna zawodniczka z Tajwanu oraz ratownicy górscy.

Wśród zawodników wystartowała Izabela Zatorska polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach długodystansowych i biegach górskich.
Należy do najlepszych zawodniczek świata w biegach górskich.

Zatorska była także czołową maratonką kraju, reprezentantką Polski na zawody Pucharu Świata, kilkukrotną mistrzynią Polski.

Kolejną znaną zawodniczką w zawodach była Ewa Dederko, która jest najlepszą polską triathlonistką


Linki do fotogalerii z 2009 roku: